Pirja e ujit me limon pija ‘magjike’ për humbjen e peshës? Ja çfarë duhet të dini, sipas dietologëve

LAJME

Pra, a mund të ju ndihmojë të pini ujë limoni në të vërtetë të humbni peshë?
Disa studime mbi kafshët sugjerojnë që përbërjet e limonit mund të ndihmojnë në humbjen e peshës, por hulumtimi është ende shumë paraprak për të ditur se si ndikon uji i limonit tek njerëzit dhe pesha.

Meqenëse limonët përmbajnë pektinë, të njëjtën fibër ngopëse që gjendet te mollët, disa njerëz pretendojnë se lëngu do t’ju ​​mbushë dhe nga ana tjetër, ju ndihmon të derdhni kile. Por ka vetëm një sasi gjurmë nga ajo fibër (nëse ka) akoma e pranishme në lëng derisa ta shtrydhni atë në ujin tuaj.

“Fibrat, në përgjithësi, janë thelbësore kur bëhet fjalë për të ngadalësuar tretjen tuaj, dhe për të ndihmuar funksionimin e të gjithë procesit të tretjes”, thotë Maggie Michalczyk, R.D., një dietologe e regjistruar me bazë në Çikago. “Për fat të keq, asnjë nga këto fibra nuk është në vetë lëngun e limonit.”
Sa për rritjen e metabolizmit tuaj? Fatkeqësisht, as ekspertët nuk mund ta mbështesin këtë. “Unë kurrë nuk e kam parë atë shoqatë”, thotë Kirkpatrick. “Disa ushqime, si speci i kajenës, përkohësisht përshpejtojnë metabolizmin përmes efektit termik të ushqimit, por unë nuk kam parë ndonjë studim ku limonët bëjnë të njëjtën gjë.”

Sidoqoftë, nëse shtimi i limonit në ujin tuaj ju ndihmon të pini më shumë sesa zakonisht, kjo mund të sjellë një përfitim. “Mund të ndihmojë, por ky përfitim po vjen më shumë nga uji aktual sesa nga limoni që po shtrydhni në të”, thotë Michalczyk. “Metabolizmi juaj lulëzon nga uji për të ruajtur funksionet e tij. Mendoni për këtë si një makinë të ulët, të dobët, që djeg kalori dhe uji është gazi në rezervuar. ”

Dhe aq sa ne duam të besojmë se uji i limonit shërben si “detoks” i përsosur, as hulumtimi nuk qëndron pas këtij pretendimi. “Kjo është një teori popullore, por përsëri, përveç përmbajtjes së lartë të vitaminës C, e cila gjithashtu gjendet në ushqime të tjera, ka pak prova shkencore për të mbështetur që lëngu i limonit detoksifikon sistemin tuaj më mirë sesa uji”, thotë Kirkpatrick.

Në fakt, trupi juaj nuk ka nevojë të “pastrohet” aspak, pavarësisht nga ajo që mund t’ju thonë detokset ose pastrimet e lëngshme të dietës. “Veshkat dhe mëlçia jonë bëjnë të gjitha detoksifikimet që na duhen”, thotë Michalczyk.

Mënyra më e mirë për të shtuar ujë limoni në planin tuaj të humbjes së peshës
Ju jeni më mirë të përfshini ushqime me shumë fibra si tërshëra, fasulet dhe bishtajoret në dietën tuaj si pjesë e një vakt të kënaqshëm. Përndryshe, lëngu i limonit mund të shërbejë më së miri si një mjet zëvendësues për humbjen e peshës (të themi, pirja e tij në vend të sodës ose pijeve të tjera me sheqer), në vend se një plumb magjik.

“Meqen

ëse është me pak kalori, mund të ndihmojë në kufizimin e përgjithshëm të kalorive për humbjen e peshës. Por ky është ndikimi i vetëm që do të kishte ”, thotë Jason Ewoldt, R.D.N., L.D., një dietolog shëndetësor në Programin e Jetës së Shëndetshme të Klinikës Mayo.
duhet të jemi të kujdesshëm ndaj efekteve anësore. “Acidet e forta si lëngu i limonit mund të gërryejnë smaltin e dhëmbëve nëse jeni në kontakt të rregullt”, thotë Libby Parker, RD, një dietolog i regjistruar në San Luis Obispo, Kaliforni. “Nëse jeni duke pirë lëng limoni, bëni kujdes që të mos lani dhëmbët tuaj Menjëherë pas. Thjesht hidhni ujë të thjeshtë përreth në gojën tuaj. ”

Larja e dhëmbëve kur ata janë të ekspozuar ndaj acidit si lëng limoni mund të shkaktojë edhe më shumë erozion të smaltit që çon në zgavra. Për t’i mbajtur dhëmbët tuaj të shëndetshëm, shijoni me masë lëngun e limonit.