Nëse vuani nga sindroma e buzëve të copëtuara, mund të provoni këto 8 këshilla

LAJME

Muajt ​​e dimrit mund të prishin gjithçka për të cilën kemi punuar shumë gjatë gjithë vitit, por zgjidhja mund të jetë më e thjeshtë nga sa mendoni.

Nëse jeni një tifoz i madh dhe i varur nga balsamet e buzëve, sigurohuni që gjithmonë të mbani të paktën një në xhep dhe pastaj dy ose tre të tjerë diku në çantë. Sidoqoftë, përkundër kujdesit të rregullt dhe të kujdesshëm, nuk mund të mburreni me buzë të buta të buta – të paktën jo gjithmonë.
Fakti është që buzët tona mund të jenë mjaft kokëforta dhe ndonjëherë reagojnë pak në mënyrë dramatike ndaj ndryshimeve të motit. Për fat të mirë, ekziston një zgjidhje për çdo problem, si dhe këtë, dhe për t’i bërë gjërat edhe më mirë, problemi ndoshta qëndron në diçka shumë të thjeshtë.

Për puthjet më të buta këtë muaj, megjithatë, kemi 8 këshilla:

1. Mundohuni të mos i lëpini.

Nëse ndieni se buzët tuaja janë të thata, vendosni balsam dhe ndaloni t’i lëpini vazhdimisht, sepse ky zakon do të thajë më tej buzët për shkak të enzimave që gjenden në pështymën tonë, të cilat përdoren për të tretur ushqimin dhe për këtë arsye janë shumë agresive për buzët tona të buta.

2. Shmangni balsamet me përbërës të caktuar

Tingëllon joshëse, por përbërësit si eukalipt ose mentol nuk janë domosdoshmërisht zgjidhja më e mirë për sezonin e dimrit. Për më tepër, këta përbërës thajnë më tej buzët, megjithëse në fillim mund të duken si një zgjidhje e shkëlqyeshme për takimin e parë.

3. Trajtojini buzët e copëtuara në kohën e duhur

Buzët e thata dhe të çara, si çdo plagë, do të inflamohen dhe potencialisht infektohen nëse nuk i mjekoni ato sa më shpejt që të jetë e mundur.

4. Para se të shkoni në shtrat, përdorni balsamet e krijuara për kujdesin e thellë të buzëve

Ndërsa flini, buzët tuaja kanë kohë për të rimarrë butësinë dhe lagështinë, veçanërisht nëse vendosni një balsam ose vaj cilësor.

5. Shikoni për vajra me vajra

Kur zgjidhni një balsam, zgjidhni ato me vajra ose glicerinë. Këto janë përbërës që do të mbrojnë me sukses buzët tuaja, por gjithashtu gjithashtu do të parandalojnë që ato të thahen.

6. Përdorni kremërat mbrojtës ndaj diellit

Edhe në ditët e dimrit, ju doni të mbroni lëkurën tuaj nga dielli.

7. Pini ujë

Lista e 101 arsyeve pse duhet të merrni parasysh nëse pini mjaft ujë, gjithashtu përfshin këtë: buzët e thata janë një nga treguesit më të dukshëm të hidratimit.

8. Sigurohuni që të merrni mjaftueshëm vitaminë A.

Për t’i mbajtur buzët tuaja të buta dhe të buta, pasurojeni dietën tuaj me vitamina dhe minerale, veçanërisht me vitaminën A që gjendet në vajin e peshkut, karotat, qumështin, të verdhat e vezëve, spinaqin dhe lakrën.