Nëse vuani nga aknet , duhet ta merrni kete menjehere para se te behet vone…!

LAJME


Nëse vuani nga aknet , duhet ta merrni kete menjehere para se te behet vone

Mjaltë dhe kanellë. Përzieni gjysmë lugë çaji mjaltë dhe 1¼2 lugë çaji pluhur kanelle. Vendoseni përzierjen në puçërr me një furçë dhëmbësh veshi.

Për efekt më të mirë, vendosni një copë toke të vogël dhe lini mjaltin brenda natës. Në mëngjes, lani fytyrën me ujë të vakët. Mjalti dhe kanella do të zvogëlojnë acarimin dhe do të zvogëlojnë ndjeshëm dukshmërinë e puçrrës së problemit.

Por ekziston edhe nje tjeter menyre duke e pergatitur vete ilacin.

Bëni një ilaç natyral për ulçera dhe puçrra, kuroni veten.

Perberesit:
2-3 lugë gjethe borziloku
1 dl vaj ulliri
Vendosni gjethet në një enë qelqi me vaj dhe pasi përzierja të qëndrojë për 2-3 javë, vaji filtrohet dhe aplikohet në vendet e dhimbshme.