Ndryshon orari i karantinimit ne Shqiperi , ja ne sa ora do te mbyllemi ne shtepi dhe ja ne cilat vende…

LAJME

Shqipëria ka forcuar masat anti-ilaçe, pas një tendence të pandalshme të infektuar rishtas dhe vdekjes nga virusi i rrezikshëm, veçanërisht këtë muaj, mesatarisht 1,050 në ditë.

Bazuar në vendimin e Komitetit Kombëtar të Ekspertëve për trajtimin e pandemisë, nga nesër shtetrrethimi do të fillojë në orën 20:00 në vend të orës 22:00 siç ishte më 11 nëntor të vitit të kaluar kur kjo masë u prezantua për herë të dytë në vendi.

-Nga 11 Shkurt (E Enjte) ora e ndalimit do të fillojë në orën 20:00 dhe do të zgjasë deri në orën 6:00 të mëngjesit, kur lëvizja e qytetarëve dhe aktiviteti i bizneseve është i ndaluar. Lejohet lëvizja e shërbimeve të urgjencës, shërbimeve të shpërndarjes dhe medias, si më parë. Masa do të zgjasë deri në 25 Shkurt, kur situata epidemiologjike do të ri-analizohet, tha Ogerta Manastirliu, Ministre e Shëndetësisë, pas seancës së komisionit.

Ai shtoi se për shkak të numrit në rritje të të rinjve të infektuar të moshës 15 deri 24 vjeç nga nesër deri më 26 të këtij muaji, mësimi në shkollat ​​e mesme do të zhvillohet në internet në dhjetë komuna, përfshirë Tiranën.

Fier, Vlorë, Durrës, Gjirokastër, të cilat konsiderohen më të prekurat.

“Sezoni i provimeve universitare do të zgjatet për të siguruar një kombinim të provimeve online dhe klasore për kurset që kërkojnë frekuentim, me protokolle të rrepta antitrusti,” tha ajo.

Këto masa, sipas ministrit, ishin të nevojshme për shkak të rritjes së shpejtë të infeksioneve të reja dhe dyshimeve se një mutacion britanik dhe afrikan i virusit po qarkullon në vend.

Ajo tha se vendi nuk ka kushtet e nevojshme për testim, kështu që mostrat dërgohen në një laborator referimi në Berlin, ku priten rezultatet.