Mjekësia Britaneze zbulon mënyrat për pastrimin e Mushkërive dhe mbrojtjes nga vi’ rusi

LAJME


1. Terapia me avull
Terapia me avull, ose thithja me avull, përfshin thithjen e avujve të ujit për të hapur rrugët e frymëmarrjes dhe për të ndihmuar mushkëritë të kullojnë mukusin.

Njerëzit me gjendje të mushkërive mund të vërejnë se simptomat e tyre përkeqësohen në ajër të ftohtë ose të thatë. Kjo klimë mund të thajë mukozën në rrugët e frymëmarrjes dhe të kufizojë rrjedhën e gjakut.

Në të kundërt, avulli shton ngrohtësi dhe lagështirë në ajër, gjë që mund të përmirësojë frymëmarrjen dhe të ndihmojë në lirimin e mukusit brenda rrugëve të frymëmarrjes dhe mushkërive. Thithja e avullit të ujit mund të sigurojë lehtësim të menjëhershëm dhe të ndihmojë njerëzit të marrin frymë më lehtë.

Një studim i vogël që përfshin 16 meshkuj me sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD), një gjendje e mushkërive që e bën më të vështirë marrjen e frymëmarrjes, zbuloi se terapia me maskë me avull çoi në rënie të ndjeshme të rrahjeve të zemrës dhe ritmeve të frymëmarrjes sesa terapia me maskë jo me avull.

Sidoqoftë, pjesëmarrësit nuk raportuan përmirësime të qëndrueshme në funksionin e tyre të frymëmarrjes.

Kjo terapi mund të jetë një zgjidhje e përkohshme efektive, por studiuesit duhet të bëjnë më shumë hulumtime para se të kuptojnë plotësisht përfitimet e terapisë me avull në shëndetin e mushkërive.

2. Kollitja e kontrolluar
Kollitja e kontrolluar mund të ndihmojë në dërgimin e mukusit nëpër rrugët e frymëmarrjes.
Kollitja është mënyra e trupit për të dëbuar natyrshëm toksinat që ka bllokuar në mukus. Kollitja e kontrolluar lëshon mukusin e tepërt në mushkëri, duke e dërguar atë përmes rrugëve të frymëmarrjes.

Mjekët rekomandojnë që njerëzit me COPD të kryejnë këtë ushtrim për t’ju ndihmuar në pastrimin e mushkërive.

Njerëzit mund të ndjekin hapat më poshtë për të pastruar mushkëritë e tyre nga mukoza e tepërt:

uluni në një karrige me shpatulla të relaksuara, duke i mbajtur të dy këmbët të rrafshëta në dysheme
palosni krahët mbi stomak
thith ngadalë përmes hundës
nxirrni ngadalë ndërsa përkuleni përpara, duke i shtyrë krahët në stomak
kolliteni 2 ose 3 herë gjatë nxjerrjes së frymës, duke mbajtur gojën paksa të hapur
thith ngadalë përmes hundës
pushoni dhe përsërisni siç është e nevojshme
3. Kulloni mukusin nga mushkëritë
Kullimi postural përfshin shtrirjen në pozicione të ndryshme për të përdorur gravitetin për të hequr mukusin nga mushkëritë. Kjo praktikë mund të përmirësojë frymëmarrjen dhe të ndihmojë në trajtimin ose parandalimin e infeksioneve të mushkërive.

Teknikat e kullimit postural ndryshojnë në varësi të pozicionit:

1. Në shpinë

Shtrihuni në dysheme ose në një shtrat.
Vendosni jastëkët poshtë ijeve për të siguruar që gjoksi të jetë më i ulët se ijet.
Thith ngadalë përmes hundës dhe nxjerr frymë përmes gojës. Çdo nxjerrje duhet të marrë dy herë më shumë se thithja, e cila quhet frymëmarrje 1: 2.
Vazhdoni për disa minuta.
2. Në anën tuaj

Shtrihuni në njërën anë, mbështetur kokën në një krah ose jastëk.
Vendosni jastëkët nën ijë.
Praktikoni modelin e frymëmarrjes 1: 2.
Vazhdoni për disa minuta.
Përsëriteni në anën tjetër.
3. Në barkun tuaj

Vendosni një pirg jastëkësh në dysheme.
Shtrihuni me barkun mbi jastëkët. Mos harroni të mbani hips mbi gjoks.
Palosni krahët nën kokë për mbështetje.
Praktikoni modelin e frymëmarrjes 1: 2.
Vazhdoni për disa minuta.
4. Ushtrimi
Ushtrimet e rregullta mund të përmirësojnë shëndetin fizik dhe mendor të njerëzve dhe ul rrezikun e shumë kushteve shëndetësore, përfshirë goditjen në tru dhe sëmundjet e zemrës.

Ushtrimi i detyron muskujt të punojnë më shumë, gjë që rrit ritmin e frymëmarrjes së trupit, duke rezultuar në një furnizim më të madh të muskujve me oksigjen. Përmirëson gjithashtu qarkullimin, duke e bërë trupin më efikas në heqjen e dioksidit të karbonit të tepërt që trupi prodhon kur ushtron.

Trupi do të fillojë të përshtatet për të përmbushur kërkesat e ushtrimeve të rregullta. Muskujt do të mësojnë të përdorin oksigjenin në mënyrë më efikase dhe të prodhojnë më pak dioksid karboni.

Edhe pse ushtrimi mund të jetë më i vështirë për njerëzit me gjendje kronike të mushkërive, këta individë gjithashtu mund të përfitojnë nga ushtrimet e rregullta. Njerëzit që kanë COPD, fibrozë cistike, ose astmë duhet të këshillohen me një profesionist të kujdesit shëndetësor para se të fillojnë një regjim të ri ushtrimesh.

5. Çaji jeshil
Çaji jeshil përmban shumë antioksidantë që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit në mushkëri. Këto përbërje madje mund të mbrojnë indet e mushkërive nga efektet e dëmshme të thithjes së tymit.

Një studim i fundit që përfshinte më shumë se 1.000 të rritur në Kore raportoi se njerëzit që pinin të paktën 2 filxhanë çaj jeshil në ditë kishin funksion më të mirë të mushkërive sesa ata që nuk pinin asnjë.

Çaji jeshil është në dispozicion për blerje në internet.

6. Ushqime anti-inflamatore
Ngrënia e qershive mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit.
Inflamacioni i rrugëve të frymëmarrjes mund të vështirësojë frymëmarrjen dhe të bëjë që gjoksi të ndjehet i rëndë dhe i mbingarkuar. Ngrënia e ushqimeve anti-inflamatore mund të zvogëlojë inflamacionin për të lehtësuar këto simptoma.

Ushqimet që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit përfshijnë:

shafran i Indisë
zarzavate me gjethe
qershi
boronicat
ullinj
arra
fasulet
thjerrëzat
Mësoni më shumë rreth dietave anti-inflamatore këtu.

7. Goditje në gjoks
Perkusioni është një mënyrë tjetër efektive për të hequr mukusin e tepërt nga mushkëritë. Një profesionist i kujdesit shëndetësor ose terapist i frymëmarrjes do të përdorë një dorë të mbështjellë për të goditur ritmikisht murin e gjoksit për të zhvendosur mukusin e bllokuar në mushkëri.

Kombinimi i goditjeve të gjoksit dhe kullimit postural mund të ndihmojë në pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes nga mukusi i tepërt.