Lëvizja Vetëvendosje nuk i merr 51%, paralajmërohet koalicioni qeverisës me PDK-në dhe Vjosa Osmanin!

LAJME

Lëvizja Vetëvendosje nuk i merr 51%, paralajmërohet koalicioni qeverisës me PDK-në dhe Vjosa Osmanin!

Lëvizja Vetëvendosje nuk i merr 51%, paralajmërohet koalicioni qeverisës me PDK-në dhe Vjosa Osmanin!

Ahmeti: Zgjedhjet e reja do të sjellin një realitet të ri politik
Të hënën në mbrëmje, Gjykata Kushtetuese shpalli aktgjykimin për rrëzimin e Qeverisë Hoti dhe shkuarjen në zgjedhje të jashtëzakonshme, duke konstatuar se përbërja e kabinetit qeveritar s’i kishte marrë votat e nevojshme, pasi që ky organ e cilësoi si të pavlefshme votën e ish-deputetit të dënuar me burgim, Etem Arifi.

Kësisoj, subjektet politike filluan menjëherë të mobilizohen për zgjedhjet e reja.

Vjosa Osmani veçse ka filluar bisedimet me Albin Kurtin për një koalicion parazgjedhor, PDK tashmë e ka konfirmuar Enver Hoxhaj si kandidatin e tyre për kryeministër, ndërsa LDK dhe AAK ende nuk i kanë konfirmuar kandidatët e tyre për kryeministër.

Njohësit e çështjeve politike e mirëpriten vendimin e Kushtetueses për mbajtjen e zgjedhje të reja. Shumica prej tyre e shohin Vetëvendosjen si fituese të zgjedhjeve, mirëpo shprehen skeptik se VV do arrijë të i marrë 51% të votave.

Analistët për gazetën “Bota sot”, komentuan situatën politike të krijuar pas vendimit të Kushtetueses, koalicionet parazgjedhore, fituesin e zgjedhjeve dhe mënyrën se si do të zgjidhet presidentit.