LAJMI I FUNDIT – Vjosa tregon 10 deputetet ne listen e saj sdo ta besoni se kush jane?

LAJME

LAJMI I FUNDIT – Vjosa tregon 10 deputetet ne listen e saj sdo ta besoni se kush jane?

LAJMI I FUNDIT – Vjosa tregon 10 deputetet ne listen e saj sdo ta besoni se kush jane?

Tashmë zyrtarisht dihet se do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme në Republikën e Kosovës, pas aktvendimit të fundit të Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës. Poashtu tashmë dihet se Vjosa Osmani do të formojë një formacion politik të përmendur si Lista, dicka e përafërt me dikur Listën Ibrahim Rugova, dhe është sqaruar nga ekspertët e Kushtetutës se ajo ka të drejtë ligjore që të formojë parti politike dhe të garojë në zgjedhjet e jashtëzakonshme të vitit të ardhshëm, paçka se mban postin e U.D. presidentes së vendit, shkruan Botapress.

Por deri më tash në opinion nuk janë sqaruar dy gjëra për të ardhmen politike të Vjosa Osmanit?

E para ende nuk dihet se a do të garojë e vetme apo në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje dhe e dyta nuk dihet se kush do të jenë emrat dhe personalitetet politike e publike që do t’i bashkohen Vjosa Osmanit në Listën e saj?

Enigma e parë mbase mund të marrë përgjigje së shpejti për faktin se Vjosa e vetme me siguri se nuk do të kalojë pragun zgjedhor. Sondazhet e fundit jo të mira për Vjosa Osmanin dhe përvoja e hidhur e inciativave të mëhershme politike në Kosovë (kujtojmë FER-in, LDD-në, e së, PSD-në e Shpend Ahmetit, AKR-në e Behgjet Pacollit e Nismën e Fatmir Limajt) mbase do ta detyrojnë U.D. presidenten që të garojë në një listë të përbashkët me VV-në. Në këtë kuadër, duke e parë sigurinë politike të VV-së besohet se VV do të garojë me siglën e saj ndërkaq Vjosa me njërëzit e saj “do të shkrihen” në listën zgjedhore të VV-së.

Ndërkaq edhe më tutje mbeten enigmë emrat që do t’i bashkohen Vjosa Osmanit në iniciativën e saj politike jasht LDK-së.