LAJM I HIDHUR/ Ndahet Lajm shum i keq për Vetëvendosjen dhe Vjosa Osmanin për zgjedhjet në ditën e nesërme…!!

LAJME


Ky eshte Skenari qe mundet ta pret Vetëvendosjen, ja se si mund te shpallet e pavlefshme fitorja e Albinit dhe Vjoses
Mehazi: Sondazhet e deritanishme tregojnë se LVV-ja e Albin Kurtit do marrë një fitore të jashtezakonshme.
Në nje post në Facebook, Albin Kurti ka thene se është zgjedhur nga Vetëvendosje si kandidati për kryeministër i Kosovës.

Edhe pse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk e ka certifikuar Kurtin, dhe disa emra të tjerë të VV-së, ata nuk janë hequr nga lista.

Lidhur me këtë çështje ka folur njohësi i çështjeve politike.

Analisti politik, Sulejman Mehazi, ne nje prononcim dhene gazetës “Bota sot”, ka thënë se nëse lideri i Vetëvendosjes nuk tërhiqet nga gara, ka mundesi, gjithnjë sipas tij, që KQZ-ja të shpallë të pavlefshme fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet e 14 shkurtit.

“Kujdes, nëse Albin Kurti nuk terhiqet nga lista e deputetëve, KQZ-ja mund të shpallë të pavlefshme fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje, e të kënaq partitë tjera konkurruese. Fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit filloi në Kosovë, partive konkurruese politike ju dëshirojmë kampanjë të qetë e të mençur zgjedhore duke bindur qytetarët e votuesit e tyre jo me ofendime, sharje e shpifje ndaj partive konkurruese, po me programet katërvjeçare qeverisëse”, ka deklaruar fillimisht Mehazi.

Mehazi thote se përkundër se sondazhet e rendisin si të parën partinë e Kurtit, lehtë mund të ndodhë që kjo fitore e Vetëvendosjes të kthehet në humbje juridike nga KQZ-ja.