Analisti Nga Amerika ‘Befason’ Me Parashikimin / Kurti E Osmani Në Një Listë Të Përbashkët? Kjo Është Frika E Madhe E Liderit Të VV-Së!

LAJME

Analisti Nga Amerika ‘Befason’ Me Parashikimin / Kurti E Osmani Në Një Listë Të Përbashkët? Kjo Është Frika E Madhe E Liderit Të VV-Së!

Analisti Nga Amerika ‘Befason’ Me Parashikimin / Kurti E Osmani Në Një Listë Të Përbashkët? Kjo Është Frika E Madhe E Liderit Të VV-Së!

Analisti shqiptar në Amerikë, Bleron Baraliu përmes një postimi të gjatë në Facebook, ka publikuar edhe sondazhet e zgjedhjeve që do të mbahen në fillim të vitit të ardhshëm.

Ai ka parashikuar se nëse Albin Kurti mund të kandidojë për kryeministër, Vjosa Osmanit nuk ia jep pozitën e dytë në listën e Vetëvendosjes, për shkak, se sipas tij, ka frikën se mund edhe t’i del përpara me vota

Me tej, ai flet edhe për shumë çështje tjera. Ndërsa, thekson se ish-nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, nuk do të kandidojë si e vetme, pasi sipas Baraliut, u.d presidentja aktuale e ka të qartë se nuk e kalon pragun. Ja shkrimi i analistit: Bleron Baraliu/Prognozoj (spekuloj, qysh thotë Ginofci) se:
1. Albini, nëse mund të kandidoj*, nuk ia jep Vjosës nr.2 sepse ka frike që i del përpara me vota
2. Vjosa nuk pranon nën 3 (50/50 që përfundon në 3, 50% jashtë VV)
3. Vjosa nuk guxon me kandidu e vetme sepse e ka të qartë se nuk e kalon pragun
4. LDK e ‘lutë’ Vjosën, shkarkon Isën, dhe në fund menzi i mbërrin disi 20%
5. PDK kthjellet (si gjithmonë në kohë zgjedhjesh), bahet bashkë me NISMA dhe Fatmirin kandidat, dhe i kapërcen 25%Në këtë rast VV mbetet me poshtë se ka qenë PAN2017.

Përndryshe, nëse PDK vazhdon përçarjen ‘prekazase’, LDK e ngrin kryet deri në fund, dhe Vjosa s’ka ‘qare’ pa hy në listë të VV, do të shohim një korrje VV-iste deri në 45%. Për 51% e kësi popullizma -sipas dëshirës së dëgjuesve, mos u bëni qesharak. Megjithatë, nëse këto partitë tjera e bojkotojnë veten siç din më së miri, ju tregoj saktë pas 2-3 javësh sa janë gjasat VV me mbërri 50 (për momentin me pak se 2.5%)