A e njihni ish ushtarin e UCK qe cmendi hagen.. Ja ku ndodhet dhe cfare punon sot ai

LAJME

Ish ushtari i Uck zoteri Shefqet Kabashi i cili ishte deshmitar kryesor per Ramush Haradinaj ne tribunalin e Hages
per krimet e Dubraves si dhe krime tjera gjate luftes se Kosoves.
Ai sot jeton ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes , ai ne Amerike ka shkuar ne vitin 2005 qe nga viti 2005 jeton ne New York dhe punon me familjen e tij dhe vllezerit ne nje piceri
Ai u be i njohur ne rastin e tribunales se Hages
Por kishte edhe nje shperthim ne vitin 2019 ndaj pushtetareve te Kosoves derisa ata ishin ne nje tubim dhe ky i fundit ndali tubimin.
Ai thote se duke pare jeten ketu ne Amerike se cfare kushte ka dhe duke e krahasuar ate me jeten ne Kosove shkaktar i vetem i kesaj jane vetem pushtetaret e shtetit por ne nuk mundemi te largohemi prej te vertetes .
Ai thote se i pashe aty pushtetaret me te korruptuar aty dhe nuk munda pa shperthyer sepse ata synimin e kane vetem per kapjen e ketij shteti.
Ai ndihet i renduar gjate asaj situate cfare ka ndodhur por Shefqet Kabashi thote se nuk munden ata me me perfaqesu mu e shume bashkluftetare te tjere.
Shefqet Kabashi ishte gjithashtu ne burgun e Nishit se bashku me Albin Kurtin.